Společnost HAWLE armatury Jesenice je, jak všichni naši zákazníci a příznivci dobře vědí, dceřinou společností rakouské firmy HAWLE.
Výrobky HAWLE jsou na českém vodárenském trhu dobře známy, mnoho našich partnerů navštívilo výrobní závody v Rakousku, navíc do Rakouska my Češi jezdíme lyžovat, známe Vídeň, Salcburk, Linec, kde obdivujeme památky a rádi nakupujeme, těšíme se i krásou solnohradských jezer a v neposlední řadě rádi ochutnáme výborné rakouské víno i ohnivou pálenku.
Ale kde se v této souvislosti vzala metaná? A co to vůbec je? Jen málo lidí v Česku o tom má jakousi povědomost (prostě něco dřevěného se „metá“ po asfaltu) a už vůbec skoro nikdo neví, jak se taková metaná hraje. Navíc se často zaměňuje za curling, což je vlastně metaná na ledě. Ještě tak v jižních Čechách se o této hře ví trochu víc, protože právě zde několik oddílů v metané soutěží i v mezinárodním měřítku.
Tak tedy nejprve krátký výlet do historie. Metaná je „doma“ v Rakousku a Německu, kde se provozovala se na zamrzlých alpských řekách a jezerech. Poskytovaly totiž ideálně rovnou plochu. První písemné zmínky o hře jsou dokonce již z r. 1192 a prvním obrazovým „zpravodajstvím“ je obraz metané Petera Bruegela z r. 1565! Původně se hrálo s celodřevěnými kotouči, později zpevněnými kovovým prstencem, pravidla se pochopitelně regionálně lišila.
K nám metanou přinesli skláři z příhraničních regionů, odkud se později dále rozšířila. V Lenoře se objevila pravděpodobně již v roce 1834 a hraje se zde nepřetržitě víc než 170 let! Kotouče (česky původně nazývané „holubi“) se vyráběly z tvrdého jasanového či hruškového dřeva, vydržely léta a v rodinách se dědily.
První organizované turnaje v Čechách se odehrály v Přerově v letech 1938 a 1939 za účasti 10 mužstev. Ve světle historických souvislostí nepřekvapí, že se hra významněji rozšířila zejména v jižních Čechách, takže letos se zde pořádá již 42. ročník republikového turnaje. Tím, že pořádáme 0. ročník soutěže HAWLE MET, chceme navázat na tradici historicky známých vazeb mezi námi a naším jižním sousedem, a rozšířit tak poznání o další prvek – zajímavý sport, navíc sport, který může provozovat každý, kdo má chuť se hýbat a zároveň se chce i pobavit.

Těšíme se na Vaši účast a společně strávené chvíle při sportu v přátelském kolektivu.

HAWLE TEAM